OBS! Detta är bara en matteuppgift
Tänk er att vi ska ha klassfest, ni bestämmer själva om det är både 5c och 5d eller bara din klass. Antingen gör du uppgiften på bloggen eller i ditt problemhäfte. Du får använda dig av miniräknare om du behöver. Viktigt att du visar alla dina uträkningar.
Men dumma jag trodde var en riktig klassfest jag såg inte först att det var en uppgift! Fail
SvaraRaderakorv: 2X26=52korvar 12,90X6=77,4kr
SvaraRaderagodis: 59X2,6=153,4
chips: 25X4=100kr=8 påsar
läsk: 6X10,90=65,4
65,4+100+153,4+77,4=396,20kr 396,20/26=15,24
svar: Var och en måste betala minst 16 kr. Det är enklast att ta 20 kr per person.
Milan 5d
7 paket korvar (8 i varje) för att det är så många så det räcker 2 till hela 5d, 13x7=91.
SvaraRadera6 påsar chips tror jag är rimligt det kostar 75kr
8 1.5 liters flaskor för det borde räka, 11x8=88kr.
3 kg godis för det är ganska mycket anat också, 59x3=177
Hela kalaset kommer kosta 177+88+91+75=431kr
431/26=16.5
Alla barn kommer betala 16.5kr i inträde då kommer festen inte gå i förlust.
//Mikael 5d
om det är 22 personer så behöver vi köpa 4 korv packet 6 kilo godis 6 påsar chips och 3 1,5 liters läsk.
SvaraRaderakorven kommer kosta 51,5 och godiset kommer kosta 354 och chipsen kommer kosta 75 kronor och läsken kommer kosta 32,7 och tillsammans blir det 51,5+354+75+32,7 = 513,2 och ifall alla ska betala lika mycket så måste all betala 23 var 513´2\22= 23,327 svar::Alla måste betala 23,327 kronor var
Wilma R Klassfest matteuppgift
SvaraRaderaLäsk
1 liter/barn = 23 liter
Pris för en halv liter = 10,90/3=3,63 kr
pris för en liter = 3.63*2= 7,26 kr
totalt: 7,26*23=166,98 kr
Korv
2 korvar /barn
Varje paket rymmer 10 korvar och kostar 12,90
5 paket=50 korvar
totalt 5*12,90=64,5 kr
Godis
100 gram /barn
23*100=2300 gram (2,3 kg)
pris 59kr/kg
totalt: 2,3*59=135,70 kr
Chips
4 barn får dela på en påse.
antal påsar 23/4=6 påsar
pris för 2 påsar 25kr
pris för 6 påsar 3*25=75
TOTALT
läsk+korv+godis+chips
166,98+64,5+135,7+75=442,18 kr
Vad varje barn får betala
442,18/23=19,2 kr
altså 20 kronor
_______________
3 paket korv=38,70Kr 12,90x3=38,70Kr
SvaraRadera1 kilo godis=59,00Kr 59,00x1=59,00Kr
6 påsar chips=75,00Kr 25,00x3=75,00Kr
7 stycken 1,5-liters läsk=76,30Kr 10,90x7=76,30Kr
TOTALSUMMA:
38,70+59,00+75,00+76,30=249,00Kr SVAR: Hela klassfesten kostar 249,00Kr.
INTRÄDE:
249,00/22=11,31 SVAR: Inträdet kostar 12,00Kr per person.
Emil B.
A/Jag räknar att det är tio korvar i varje paket och alla ska väl iallafall få två korvar så fyra paket=12,90 x 4=51,6 och sen så tror jag att man köper 3 kg godis=59x3=177. Dom köper 4 påsar med chips för 40 kr och 5 st läskflaskor= 10,90x5=54,5
SvaraRaderaAlltså: 51,6+177+40+54.5=323,1 Alltså kommer festen kosta 323,1 kr.
B/ Vi är 23 personer i klassen så alla får betala: 323,1/23=15 ungefär.
Alltså måste alla betala 15 kr i inträde för att festen inte ska gå med förlust.
MAX C 5C
Antagelser:
SvaraRaderaElever i klassen=26
Antal korvar per person=2
Mängd godis per person=100g
Antal bord=5
Mängd läsk per bord=3l
Mängd chips totalt=2påsar
Antal korvar per paket=10
o o
Godis:
1kg godis=59kr
59kr/kg
10 =5,90kr 5,9kr*26=153,40kr
Korv:
10kovar=12,90kr
12,90*26*2korvar per person=67,08kr
10
Chips:
2påsar=25kr
Läsk:
1,5l=10,90kr
10,90kr*5bord*2=109kr
Total:
153,40+67,08+25+10,90=256,38
256,38/26=ca 10kr
/Calle D